Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Lupi Cehoslovaci în filme, reclame, producţii media. Dacă aţi participat la vreo filmare sau vreo şedinţă foto :-) aici ne puteţi împărtăşi din experienţa dumneavoastră.
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de ceahlauwolves »

cary.duran scrie:Nu interveneam daca nu erau ironii gen "mare imblanzitor Johnny"
Pai ce a imblanzit dansul, lupul ceh? Hai sa fim seriosi ... Deci, toti de aici de pe forum, care am reusit sa ne dresam "lupii" (nu ma refer aici la persoana dvs.), ne putem intitula mari imblanzitori de lupi, nu?
Daniel, am vazut filmulete in care o dresai personal pe Arys. Felicitari! Esti un mare imblanzitor.
O multime de lupi ai dansei, care poate au ajuns pe la unii din dvs. si au fost baza in selectiile voastre si-au facut presocializarea cu ani in urma, poate chiar la el.


Fii putin mai explicita Cary! Care dintre noi? Evident ca te referi la canise, daca vorbesti de selectii ...
Mie lupita mi-a fost data sub 2 luni, nu la 4 luni, asa ca am umblat singura dupa dresor.
Nu stiu de ce ai impresia ca lupita ta este atat de diferita fata de restul cehilor ... O fi speciala pentru tine, cum fiecare altul este special pentru stapanul sau, dar asta nu inseamna ca, daca a ta a fost luata la 2 luni, restul sigur au fost luati mai tarziu. Daca a ta are sange de lup (ca ii observi tu comportamentul "felin" - apropos, lupii fac parte din familia canidelor, nu a felinelor), la restul s-a pierdut. Daca tu o tii libera, restul isi tin lupii inchisi, sau si-i plimba in lesa ca pe niste oi (in lesa, in general, sunt plimbati cainii, oile nu stiu ce e aia o lesa - ai vazut multe oi la viata ta in lesa?). Te rog, las-o mai moale ... Cred ca fiecare are acasa un lup ceh veritabil, care stie sa fie si "pisica", daca vrei sa-i spui tu asa, dar stie sa fie si lup, atunci cand trebuie.

Sa stii ca majoritatea cateilor se iau de la canisa in jurul varstei de 2 luni. Putini sunt cei care stau pana la 4 luni sau sunt vanduti mai tarziu ca si caini adulti (in special cei de lucru, care se vand gata dresati, evident la un pret mult mai mare).
Omul nu e avid de publicitate >E deja celebru in orasul lui
Bine ai spus! In orasul lui ... Avea nevoie de putina mediatizare si pe plan national.
Sunt multe reportaje de la diverse televiziuni si ziare, nu numai pro tv, dati o cautare pe google pe numele Ghorghe Maiornic si veti umple o pagina. Cam toate sunt in acelasi stil, fiindca asa au obiceiul sa scrie reporterii nu doar protv.
Problema nu e ca reporterii au scris toti cam in acelasi stil, problema e ca a scris unul, iar restul au dat copy/paste.

Singura solutie, daca va deranjeaza denumirea de lup din definitia rasei, e sa faceti cerere la FCI sa fie redenumit ciobanesc cehoslovac, cum mai au altii obiceiul sa zica.
Nu ma deranjeaza deloc denumirea de lup, era vorba de interpretare. Nu cred ca s-a numit vreodata ciobanesc cehoslovac (doar este incadrat in grupa ciobanestilor), cel putin nu la nivel mondial. Poate doar la noi in tara. Daca traduci din orice limba, nu cred ca rezulta ciobanesc, ci lup sau caine-lup.
Avatar utilizator
Andrei
Mesaje: 31
Membru din: 20 Mai 2013, 12:35

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de Andrei »

Cary, faptul ca tu il cunosti pe domnul "imblanzitor" Johnny, te-a facut sa iei lucrurile personal si sa privesti situatia subiectiv si nu in ansamblul. Ce a facut el a fost o greseala. Acum, intrebarea mea este, daca Doamne fereste fuge Amur de acasa, unde il caut, in adaposturile de caini sau in rezervatii, gradini zoologice si mai stiu eu ce?
elena.ursu
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2013, 21:52
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de elena.ursu »

ceahlauwolves scrie: Bine ai spus! In orasul lui ... Avea nevoie de putina mediatizare si pe plan national.
Eh, la prima vedere rezulta din articol ori ca e nebun (pentru ca isi plimba lupii salbatici pe strada), ori ca e dresor de circ.

Nu are rost sa mai mentionam ca s-a facut referirea la lupul cehoslovac. Aceasta a fost introdusa nefiresc intr-un context falsificat, bombastic si lipsit de orice fir logic. Vezi:

Lupul cehoslovac e o rasa canina recunoscuta international, rezultata din imperecherea lupului salbatic cu cainele ciobanesc german. [...] Cu toate acestea, Johnny a reusit sa devina imblanzitorul de lupi si ii scoate zilnic la plimbare, pe strazile din centrul Timisoarei..

Cum naiba?!? Maine poimaine ies si eu cu o pisica tigrata pe strada si poate ma dau la televizor ca am imblanzit tigrii :lol:
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de cary.duran »

Eu cred ca sunteti cam ipocriti... Mai bine v-ati ocupa de "bonitation" si selectii legate de temperament care sunt regula la toti crescatorii seriosi, decat de capra, pardon lupul vecinului. Daca maine vine acelasi reporter si va ofera sa zicem 1000 de euro sa va ia clc-ul intr-un clip publicitar, sa zicem reeditarea Scufitei Rosii, in care sa para ca un lup autentic, cu siguranta o sa luati toti banii. :lol: De fapt ce sa mai zic, o sa va bucure mediatizarea si toate considerentele asa zis "morale' o sa le lasati deoparte.Pai si la sigla canisei, probabil cea a administratorului acestui site, se zice ca se poate lua legatura pentru contacte media sau de publicitare. Mi se pare normal si chiar foarte frumos. Dar fiti siguri ca cine va contacteaza nu o face pentru cehul din clc, ci pentru lupul din clc, pentru ca doar acesta fascineaza. :P Cred ca la mijloc e doar invidie pura, pentru ca o mediatizare pro tv, inseamna practic mediatizare nationala si credeam ca pe site-ul asta abia creat se vor discuta lucruri serioase privind viitorul rasei ceh, nu se va barfi un alt om ca pe ulita satului. Cum am mai zis, mai sunt mediatizari de acest gen poate pe canale tv mai mici si in ziare, am vazut anul trecut, dar pana n-a aparut pe protv nu v-a pasat. Eu zic ca ar trebui sa va bucurati de aceste mediatizari, chiar putin exagerate care mai scot in lumina acesta rasa magica, care e considerata ba prea bleaga de ciobanestii germani,ba niste sacali de cei ce cresc ciobanesti, ba corcitura de husky de altii. Si va agitati degeaba, ca pe mine oamenii pe strada ma intrebau daca lupul ceh e bun de paza, in nici caz daca sta sa fie scarpinat pe burta cand vine un strain in curte :twisted: Macar am avut onestitateasa le zic, ca asa cum il cresc, asa il au. In rest , distractie placuta, in viata mea nu mi-a placut sa particip la barfa de pe ulita si am respectat viata de familie si realizarile fiecarui om, chiar daca m-am mai contrat in idei cu el. Eu cu Johnny m-am si ciondanit, exclus sa il pun pe un piedestal. Dar ce e al lui, e al lui, omul e dintr-o bucata. O sa o las in continuare pe Tana pe mana lui sa vedem ce scoate din ea. Intram doar sa ma mai uit la poze, cred ca nu o sa mai intru nici macar pentru asta, pentru ca de continuati asa , desi forumul abia s-a inaugurat, prefer sa invat de altundeva. Uite aici un subiect de discutie serios, daca va intereseaza asa ceva: http://www.tobrok.sk/bonitacia-engl.htm
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de ceahlauwolves »

cary.duran scrie:Eu cred ca sunteti cam ipocriti... Mai bine v-ati ocupa de "bonitation" si selectii legate de temperament care sunt regula la toti crescatorii seriosi, decat de capra, pardon lupul vecinului.
Cary, de selectii nu se pot ocupa decat crescatorii, iar aceia suntem putini pe acest forum. Restul membrilor sunt stapanii unor exemplare mai mult sau mai putin reusite, iar altii poate doar admiratori ai rasei.
Cine a simtit ca are ceva de comentat, a facut-o din considerente personale, cred eu legate de moralitatea stirii, si de faptul ca s-a invaluit totul asa intr-o ceata foarte densa.
Daca maine vine acelasi reporter si va ofera sa zicem 1000 de euro sa va ia clc-ul intr-un clip publicitar, sa zicem reeditarea Scufitei Rosii, in care sa para ca un lup autentic, cu siguranta o sa luati toti banii.
Dar nu e acelasi lucru. E foarte frumos ca rasa se aseamana cu lupul. Cred ca toti am admirat asta la ea si nimeni nu are o problema cu aspectul rasei sau ca lumea admira asemanarea ei cu lupul salbatic.
Una este un film sau clip publicitar in care nu vorbesti despre lupul ceh, ci il folosesti ca si substitut al lupului salbatic, si alta este o stire eronata (unde mentionezi de rasa lup ceh, si mai apoi il prezinti ca pe o fiara salbatica, care trebuie trimisa in rezervatii).
Pai si la sigla canisei, probabil cea a administratorului acestui site, se zice ca se poate lua legatura pentru contacte media sau de publicitare.
Nu cred ca scrie asta in sigla nimanui. Faci niste confuzii cu siguranta. Administratorul acestui site? Hm :)
Cred ca la mijloc e doar invidie pura
Eu nu cred, sunt convinsa ca te inseli. Ar fi chiar culmea ca toti sa fim atat de invidiosi si ranchiunosi. Nu are nimeni nimic cu meseria omului (cea de dresor de CAINI), cu faptul ca e mediatizat, ci cu modul in care isi mediatizeaza canisa/crescatoria sau ce are el acolo. Nu poti veni cu asemenea baliverne pe un post national, asa, ca te-ai gandit tu, ca suna mai bine daca ii prezinti ca pe niste lupi sabatici si fiorosi.
credeam ca pe site-ul asta abia creat se vor discuta lucruri serioase privind viitorul rasei ceh, nu se va barfi un alt om ca pe ulita satului.
Se discuta lucruri foarte serioase. Asta fiind unul dintre ele. Cum vine un nene X de la Timisoara si se gandeste el sa reediteze lupul ceh, pentru a atrage atentia asupra sa ... :(
Eu zic ca ar trebui sa va bucurati de aceste mediatizari, chiar putin exagerate care mai scot in lumina acesta rasa magica
Putin exagerate? Hmmm. Cam mult. Daca s-a ajuns la trimiterea lui in rezervatii, eu spun ca suna destul de grav pentru aceasta rasa. Vorba lui Andrei, maine-poimaine iti fuge cainele de acasa si il gasesti prin rezervatii (ca doar acolo se tin lupii salbatici).
In lumina? Cred ca nu stii ce vorbesti ... Mai degraba o baga in ceata.
Si va agitati degeaba, ca pe mine oamenii pe strada ma intrebau daca lupul ceh e bun de paza, in nici caz daca sta sa fie scarpinat pe burta cand vine un strain in curte :twisted: Macar am avut onestitateasa le zic, ca asa cum il cresc, asa il au.
Ai spus si tu un lucru bun.
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de cary.duran »

Domnule de la ceahlau wolves, dumneata stai bine doar cu despicarea firului in patru. Fara urma de infatuare, doar cu o doza de realism si bun-simt vreau sa va explic ca impactul unui clip publicitar, la ore de maxima audienta (ca de aia plateste omul), in care lupul ceh e identificat fizic cu un lup sadea e mai mare decat o stire in care se prezinta exact ceea ce e rasa asta:un caine rezultat din combinatia ciobanesc german+ lup.Deci dvs va contraziceti singur. Cand titulatura canisei dvs e ceahlau wolves, adica lupii din Ceahlau, deci nu lupi cehi veniti in Ceahlau :lol: , mi se pare culmea sa il criticati pe un om care nu are canisa si e doar un dresor cu reputatie care si-a construit totul prin munca proprie. Daca un novice citeste de lupii din Ceahlau, lupii din Bucovina etc. cand se cunosc zonele inca populate cu lupi in Europa, cam ce credeti ca gandeste? Pai va vede lupii cehi si omul crede ca asa arata lupii din Ceahlau si Bucovina, mai ales ca sunt multe specii de lupi. Asta nu va deranjeaza, nu? N-am nimic cu faptul ca va numiti canisele asa, e plin wolfdogul cu asa denumiri, fiindca vechea mostenire fascineaza, iar nu banala parte de ciobanesc german. Dar macar lasati pe altii in pace si vedeti-va de treaba dvs. Uite cam asta ar fi un test de bonitation, pe baza caruia se face selectia in lumea crescatorilor de cehi, cum va pretindeti ca sunteti: http://www.youtube.com/watch?v=peLA6iwVDlI Partea de disciplina e importanta, dar fara proba de caracter e apa de ploaie. Eu n-am dus-o pe Tana la Johnny doar pentru partea de disciplina si show, ci -mai ales- pentru partea de paza. In rest, doar am simtit ca o datorie de onoare sa iau partea unui om prea ocupat cu munca si dresajul ca sa stea pe internet sa piarda timpul cu trancaneli inutile. Chiar m-as bucura sa vad videoclipuri cu munca si dresura dvs si a altora, nu doar vorbe. Pentru asta am crezut ca e acest forum, sa ne sfatuim intre noi, sa invatam cum sa ne educam lupii cehi, nu pentru barfe pe ulita. Va recomand inca odata tuturor sa cititi pe wolfdog.org si oriunde pe internet despre BONITATION. Asa se face o selectie serioasa a acestei rase, cam asta ar fi baza sanatoasa a acestei rase in Romania, pentru a depasi stadiul de incepatori. Daca iubiti cu adevarat acesta rasa si nu urmariti doar profitul financiar, ar trebui sa folosim aceleasi reguli ca in tarile in care aceasta rasa e bine reprezentata. Va fi greu la inceput, inteleg ca la noi lumea poate habar n-are nici ce e un pedigree, dar castigul se va vedea pe termen lung in reputatie, prin pastrarea caracterului utilitar. Va e teama ca nu va cumpara nimeni un CLC daca trece un examen de IPO? Va inselati amarnic. Abia atunci rasa asta va fi respectata cu adevarat. Eu n-am pretins ca Tana mea e no 1, dar ma straduiesc sa o educ in spirit utilitar, mai degraba decat sa ma uit la struguri si sa zic ca sunt acri. In rest, numai de bine. Succes la expozitia de la Timisoara tuturor CLC-stilor, de oriunde ar fi ei :D
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 88
Membru din: 12 Mar 2013, 12:03
Localitate: Galaţi
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de admin »

cary.duran scrie:Chiar m-as bucura sa vad videoclipuri cu munca si dresura dvs si a altora, nu doar vorbe.
Eu am postat un film în forumul EDUCATIE > Probleme cu Lupul Ceh. Vă provoc şi pe dumneavoastră să ne arătaţi câte ceva pe forumul dresaj sau să dezbatem un nou subiect "Examen pentru câini de companie - Begleithund (BH)".
cary.duran scrie:Pentru asta am crezut ca e acest forum, sa ne sfatuim intre noi, sa invatam cum sa ne educam lupii cehi, nu pentru barfe pe ulita.
Sunt de acord cu dumneavoastră! De aceea vă rog să pe toţi să lăsăm subiectul acesta.
cary.duran scrie:sa invatam cum sa ne educam lupii cehi
Când am scris eu despre educaţie - aşa cum am citit-o, priceput-o şi aplicat-o eu - m-aţi ridiculiat şi în consecinţă am încetat să mai bat câmpi aşteptând un interlocutor dispus pentru un astfel de subiect (ex. scaramuche).
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de cary.duran »

Alex foarte comic filmul cu evadarea din Alcatraz, pe primul chiar nu il stiam. :lol:
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Imagine falsa a lupului cehoslovac la televizor

Mesaj de cary.duran »

Domnule admin, sunt de parerea dvs. Am vrut aici doar sa facem precum ardeleanul, sa stam stramb dar sa judecam drept. ;)
Scrie răspuns