Gestație - lactație falsă

Discuţii despre probleme de sănătate.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 88
Membru din: 12 Mar 2013, 12:03
Localitate: Galaţi
Contact:

Gestație - lactație falsă

Mesaj de admin »

Cred că Arys are gestație falsă!
  • Își face culcuș;
  • Adună toate jucăriile și le duce în acesta;
  • Scâncește mai tot timpul;
  • Este mai agitată (De fapt m-aș putea exprima că este ceva mai energică. La cât de liniștită este în general, parcă de abia acum se comportă ca un cățel de vârsta ei.);
  • Parcă a devenit și mai afectivă;
Gestația falsă poate apare la o perioadă între 6 și 12 săptămâni de la estru. Această perioadă se potrivește foarte bine în cazul ei (2 luni).

Încă nu a începu să aibă și lactație falsă, dar mă aștept și la asta :-(. Veterinarul ne-a spus să mergem la el după ce i se umflă mameloanele.
Doresc să vă întreb, pe cei care ați trecut prin așa ceva:
  • În cât timp trece?
  • Ce ați făcut?
  • Ce sfaturi ne puteți da?
Noi deocamdată i-am adunat jucăriile de pluș și o urmărim să nu se lingă pe burtă ca să nu-și stimuleze lactația.

Asta-i ca să nu spunem că n-am trecut și prin asta :-)!

Numai bine,
Daniel
scaramuche
Mesaje: 22
Membru din: 20 Sep 2013, 11:30

Re: Gestație - lactație falsă

Mesaj de scaramuche »

Este un fenomen absolut normal, întâlnit mai ales la haitele sălbatice de lupi, care dobândesc rolul, onorant, de doică nu de femelă dominantă. Pe perioada cât aceasta din urmă ajută haita la vânătoare, doica se ocupă de alăptarea puilor femelei doninante. Am întâlnit cazuri în care o doamnă născuse un copil iar căţeluşa familiei intrase in faza de lactaţie falsă devenind extrem de protectoare cu copilul de parcă era puiul ei, fiind uneori agresivă mai ales cu tatăl copilului. Oricum este ceva firesc din punctul ei de vedere dar ciudat din al nostru.
scaramuche
Mesaje: 22
Membru din: 20 Sep 2013, 11:30

Re: Gestație - lactație falsă

Mesaj de scaramuche »

Este o situaţie normală ce ţine de psihologia canină, organizarea socială şi administrativă(aici se stabileşte rolul ei în "haita" familia dumneavoastră iar asta nu o poate face decât conducătorii, masculul şi femela dominantă) şi medicul veterinar.
Scrie răspuns