Ce ii dam sa manance?

Alimentaţia şi hrana câinilor, creşterea puilor.
Avatar utilizator
Andrei
Mesaje: 31
Membru din: 20 Mai 2013, 12:35

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de Andrei »

elena.ursu scrie:
Andrei scrie:Lupul ceh, e ca o masina de lux, daca iti cumperi una, automat iti permiti si benzina pe care o consuma. Daca nu iti permiti, iti iei Logan :)
Sau iti iei gagica care isi permite. :twisted:

Al nostru (Amur), mananca spinari de pui predominant. Noi le luam la 4.5-5.5 lei/kg.
Da, dar asta dupa ce am donat la un adapost de caini vreo 7 kg de orijen si alte 12 de taste of the wild cand Amur s-a decis ca nu mai vrea sa manance boabe si prefera carnea. Daca ar fi sa manance boabe din nou, tot superpremium i-as da.
Zamolx
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2013, 20:27

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de Zamolx »

elena.ursu scrie: Al nostru (Amur), mananca spinari de pui predominant. Noi le luam la 4.5-5.5 lei/kg.
Doar spinari de pui? "predominant" imi spune ca mai adugati ceva la alimentatia lupului...
Cam cate kg mananca pe zi?
alxdava
Mesaje: 40
Membru din: 27 Mai 2013, 23:44

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de alxdava »

La hrana cruda este un principiu care spune ca 2-3% din greutatea cainelui. Deci daca lupul are in jur de 40kg, ar trebui sa-i dai intre 0,8 si 1,2kg mancare/zi.
Poti sa ii dai si mai mult dar sa fii atent sa nu ia in greutate inutil. Eu ii dau cel putin 1,5kg pt ca face miscare foarte mult, de aceea arata si foarte atletic.
elena.ursu
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2013, 21:52
Contact:

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de elena.ursu »

Zalmox,

O punga de spinari de pui pe zi. Adica undeva in jur de un kg. Am spus predominant, pentru ca mai primeste si cate un os de vita, bun pentru curatatul dintilor. Azi, de exemplu, pe graba i-am luat si o conserva cu mancare umeda.

Cat despre cantitati, si noi ne... orientam. Fiindca el nu stie sa zica, plus ca ignora mancarea, el vrea joaca. O mananca abia dupa ce am plecat.

Si da, referitor la ce spunea Andrei mai sus despre mancarea premium, multa vreme a mancat mai bine decat un om :lol: Asa-i cand iti iei puiut pe care ajungi sa il iubesti mai mult decat pe ochii din cap.
Zamolx
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2013, 20:27

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de Zamolx »

Multumesc pt raspunsuri.
Zamolx
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2013, 20:27

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de Zamolx »

alxdava scrie: Cu mancarea boabe am o mare problema pt ca daca va apucati sa defalcati pretul veti vedea ca mancarea in sine nu costa mai mult de 3-6 lei/kg. La acest pret eu nu ma astept ca faina aceea sa fie facuta din piept, pulpa de vita, vitel, pui, curcan sau mai nou bizon.
Si restul de 20 de lei ce reprezinta? Transport, taxe vamale, reclame si adaosuri comerciale?
alxdava
Mesaje: 40
Membru din: 27 Mai 2013, 23:44

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de alxdava »

Zamolx scrie:
alxdava scrie: Cu mancarea boabe am o mare problema pt ca daca va apucati sa defalcati pretul veti vedea ca mancarea in sine nu costa mai mult de 3-6 lei/kg. La acest pret eu nu ma astept ca faina aceea sa fie facuta din piept, pulpa de vita, vitel, pui, curcan sau mai nou bizon.
Si restul de 20 de lei ce reprezinta? Transport, taxe vamale, reclame si adaosuri comerciale?
Pai sa calculam pt un produs de 25 lei/kg:
TVA - 24% - 6,24lei
Adaos comercial al vanzatorului minim - 10-15% - 2-3 lei
Transport - minim 5% - 1-2 lei
Adaos comercial al distribuitorului regional sau natioal - minim 10-15%
Transportul pana la el - minim 5%
Adaosul distribuitorului european - minim 10-15%
Transportul pana la el - 3%
Taxe ce tin de relatia SUA, Canada-UE
Adaosul firmei producatoare - minim 25% - uitati-va numai la nivelul reclamelor in magazine, evenimente, sponsorizari etc
Costurile de productie - energie, personal de platit la nivel de SUA, spatii, utilaje care trebuie amortizate
Transportul produselor primare pana la fabrica - uitati-va pe youtube sa vedeti Acana din cate locatii isi procura materia prima
Adaosul acelor producatori
Apoi ganditi-va ca un pui intreg la noi costa 15 lei/kg, pulpa de vita 25 lei/kg etc. Carnea asta contine 60-70% apa. Imaginativa cat ar costa kg-ul daca ati deshidrata aceasta carne. Cu ce ati ramane daca in loc de 15 lei vi s-ar oferi 7,5 lei/kg?
Nu mai vorbesc de vita, somon, bizon si alte fonfleuri.
Mai adaugati si legumele si fructele care contin si alea 80% apa ca apoi sa fie deshidratate. Ati vazut cat costa o pungulita de caise deshidratate?

In concluzie : 3-6 lei/kg valoreaza acel filer, adica umplutura din mancarea de caine. Restul sunt coloranti, amelioratori de gust, vitamine sub forma de praf, stabilizatori care sa impiedice ca acest amestec sa putrezeasca.
La fel de bine v-ati putea hrani si voi : cartofi-filer cu multivitamine.

P.S. La un macelar am gasit organe de mil cu 3 lei/kg pe care Olav le-a ras pur si simplu. Se pare ca organele de porc si vita nu sunt pe gustu lui!
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Ce ii dam sa manance?

Mesaj de cary.duran »

Ai dreptate alexdava, carnea e baza. Eu ii dau combinat, din 3 motive :1. nu am loc in congelator pentru cantitati mari de carne si nu ma pot duce la piata la 2-3 zile sa ma aprovizionez; 2. ma gandesc ca totusi biscuitii aia au trecut printr-un control sanitar-veterinar si macar aduc un aport de vitamine- fie si sub forma de prafuri- pe care carnea nu le contine, 3. varietatea in hrana nu strica, daca mergi la drum lung nu strica sa ai un caine obisnuit sa manance ceva uscat, de asemenea niciodata nu iau acelasi tip de biscuiti. Asa ca am o catelusa care nu face nazuri la mancare. Ii mai dau Tanei si cate un colt de paine pe langa oase, pur si simplu fiindca ii place sa il rontaie si sa se joace cu el. De fapt e mai fericita de coltul ala de paine crocant decat de biscuitii de marca. Totusi pana la varsta de 1 an am tinut-o numai pe carne de pui, oase porc si vita si vitamine(petphos croissance). De la o vreme incoace a papat: 1 sac arion puppy large breed lamb-rice, 1 happy dogs nature croc lamb rice, taste of the wild high praerie canine(e pe terminate), la rand vine acum purina pro plan large breed athletic lamb and rice(saptamana viitoare) , dupa aia poate o dam pe eukanuba si uite asa pana terminam toate marcile. :lol: . Am luat de la zooplus.ro si zoofast.ro. La 1 an si aproape 3 luni, o hranesc de 2 ori pe zi, iar carnea cruda+oasele sunt nelipsite. Un sac, in medie de 14 kg imi tine mai mult de 1 luna, chiar daca iau pentru large breed la biscuiti si carne sunt abonate si pechinezele, deci practic ele nici nu se simt la consum.
Scrie răspuns