Amur

Despre comportament şi problemele legate de acesta. Cu ce probleme de comportament v-aţi confruntat la căţelul dumneavoastră sau ce surprize plăcute v-au făcut?
Avatar utilizator
Andrei
Mesaje: 31
Membru din: 20 Mai 2013, 12:35

Amur

Mesaj de Andrei »

Scurta (sper) descriere a infractorului:

-Nu suporta sa mearga cu masina, e agitat, plange, nu sta locului. Ce-i drept, nici nu am insistat prea mult, a mers cu masina de maxim 10-12 ori.
-In anul 2013 sunt inca oameni care, ma scuzati, nu isi fac nevoile (cele fizilogice) acasa. Iar atunci cand mergem la plimbare pe campul din apropierea casei, Amur adora sa se tavaleasca in el, o mai mare bucurie pentru mine :))
-Ii place sa defileze ca pe catwalk cu pieptul inainte, coada sus si foarte mandru de el atunci cand are un os si vrea sa iti arate ce smecher este el si ce fraier esti ca nu ai si tu os
-Ii place sa se bage in apa, chiar si iarna, dar cand ii fac eu baie, sta linistit ce-i drept dar nu prea e bucuros. Replicile folosite de mine ca sa ii ridic moralul sunt: "Cine te-a pus ba sa te tavalesti in rahat?" sau "Ori suntem curati ori nu mai suntem?"
-Vaneaza orice misca. Cu broastele s-a prins, mai greu, dar s-a prins ca au gust naspa si nu le mai ia in gura, doar le "saluta" cu cate o laba peste freza. L-am prins si cu sobolanul in gura deci are talente specifice felinelor. Iarna mai alearga iepuri dar renunta dupa 100-200 de metrii cand vede ca nu are nicio sansa sa ii prinda.
-Comenzile le executa si fara recompensa dar uneori este nevoie sa ridic vocea ca sa priceapa ca nu e de joaca
-Ca si Aron, spaima Sibiului, si mie mi-a fugit de acasa escaladand un gard din plasa sudata inalt de 2 metrii. Am avut noroc ca de fiecare data, el se ducea in locul in care il plimb de obicei, pe camp, loc in care are sanse minime sa dea peste oameni sau animale. Daca nu era in curte, stiam sigur de unde il pescuiesc, am scapat de stresul asta dupa ce i-am facut tarc acoperit ca baiatu' e alpinist, nu te incurci cu el, iar in curte este liber doar sub supraveghere, ca la Jilava :P
-Distrugator mai putin, dar minunea s-a intamplat cam dupa ce a implinit un an

Si as putea sa continui pana maine :))

Numai bine,
Andrei
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: Amur

Mesaj de ceahlauwolves »

Andrei scrie:
-Nu suporta sa mearga cu masina, e agitat, plange, nu sta locului. Ce-i drept, nici nu am insistat prea mult, a mers cu masina de maxim 10-12 ori.
Asta pentru ca nu s-a insistat pe subiectul acesta si nu s-a facut o obisnuire treptata si continua, inca din perioada copilariei. Subiectul acesta cu masina este foarte delicat. Daca "reusesti" sa il stresezi prea mult (in special in perioada copilariei) risti sa te alegi cu un caine care va avea fobie de masina pe viata. De aceea, cum l-am mai sfatuit si pe Daniel, orice individ trebuie tratat aparte, in functie de caracterul fiecaruia si de modul in care reactioneaza la anumiti stimuli negativi. Nici nu se forteaza cainele, dar nici nu se renunta la dresaj. Trebuie gasita o modalitate (in general recompensa constituita din bucatele mici de carne functioneaza cam la toate exemplarele) prin care sa se pozitiveze totul.
-Ii place sa se bage in apa, chiar si iarna, dar cand ii fac eu baie, sta linistit ce-i drept dar nu prea e bucuros.


In general sunt mari iubitori de apa, dar asta in special cand au libertatea sa faca ei ce vor si sa iasa cand vor. In ceea ce priveste ritualul imbaierii, aici nu cred ca va exista vreun caine (si asta cred ca este valabila si la alte rase) care sa stea cu placere sa il samponezi, sa il clatesti eventual cu dusul, sa il descalcesti, sa il usuci, sau orice altceva vrei sa ii mai faci. Gandeste-te ca aceste actiuni ale noastre sunt impotriva naturii, doar de dragul de a mirosi frumos si de a avea blana curata si lucioasa. Si daca tot veni vorba de blana, sa stii ca aceasta rasa are o blana aparte, care de cele mai multe ori se curata usor si care nu miroase asemeni cainilor.
-Comenzile le executa si fara recompensa dar uneori este nevoie sa ridic vocea ca sa priceapa ca nu e de joaca.
Avand in bagajul sau genetic informatii bine stocate "mostenite" de la ruda salbatica, acesta isi va testa mereu stapanul si daca il va simti slab sau neconsecvent, atunci va incerca sa faca tot cum vrea el, in functie de dispozitie ... :)
De aceea aceasta rasa nu este recomandata persoanelor fara experienta, copiilor sau celor mai "slabi de inger". Sunt foarte oportunisti si daca gasesc o "portita" pe unde se pot strecura, nu vor ezita sa profite la maxim.
-Ca si Aron, spaima Sibiului, si mie mi-a fugit de acasa escaladand un gard din plasa sudata inalt de 2 metrii.


Sunt mari maiestri ai evadarilor. Majoritatea caniselor folosesc un sistem cu curent electric ca la gradina zoologica sau la puscarie. Altfel nu prea reusesti sa ii tii inchisi daca vor cu adevarat sa plece.
-Distrugator mai putin, dar minunea s-a intamplat cam dupa ce a implinit un an.
Intr-adevar, cand sunt puiuti distrug cam tot ce prind in cale. Deci daca doresti un caine care sa nu distruga, fie nu ii lasi nimic la indemana, fie stai cu el mai tot timpul si il corectezi. Este de altfel si normal ca in perioada schimbarii dentitiei sa simta nevoia de a roade. Dupa un an, un an jumatate, odata cu maturizarea sexuala, se mai linistesc, sau se linistesc complet.
Avatar utilizator
Andrei
Mesaje: 31
Membru din: 20 Mai 2013, 12:35

Re: Amur

Mesaj de Andrei »

Pai la subiectul cu masina, cred ca a ramas speriat de cand l-am luat de langa maica-sa si fratiorii lui, iar apoi a fost nevoit sa mearga 450 de kilometrii sa ajunga intr-un loc nou si necunoscut lui. Si poate a ramas si cu impresia ca daca merge cu masina, ceva rau o sa i se intample.
Blana ai dreptate, chiar nu miroase, de obicei ii fac baie cand se tavaleste in chestii urat mirositoare, nu ii fac de dragu de a avea blana lucioasa.
elena.ursu
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2013, 21:52
Contact:

Re: Amur

Mesaj de elena.ursu »

As mai adauga ca iubitul nostru, desi cu coada sus si falfainda atunci cand e inconjurat de 10 maidanezi care il latra, e cam fricos la concursuri. E tare curajos printre cateii agresivi, dar printre aia multi si cuminti e cam sperios. Andrei a zis ca e vorba de teritoriu. Speram sa se obisnuiasca.
Scrie răspuns