Olav

Despre caracterul şi temperamentul câinilor din rasa Lup Cehoslovac. Descrieţi caracterul şi temperametul câinelui dumneavostră. Fiecare exemplar este diferit, dar în urma descrierilor dumneavoastră cititorii îşi pot face o idee despre trăsăturile de caracter specifice rasei şi în acelaşi timp şi despre cele întâlnite accidental numai la unele exemplare.
alxdava
Mesaje: 40
Membru din: 27 Mai 2013, 23:44

Olav

Mesaj de alxdava »

Cateva descrieri ale animalului meu:

1. Memorie premium - retine imediat comenzile si le executa daca este suficient stimulat(mancare din plin :D )
2. Foarte jucaus - are chef de joaca non-stop. Sa-l tragi de coada, urechi si mai ales sa-l scarpini pe burta. De topait, intruna. Nu poti sta curat langa zgaiba asta. Se tavaleste pe la picioare, se da peste cap, se invarte in loc etc etc, numai numai sa-l bagi in seama.
3. Agresiv cu cainii si oamenii straini care se apropie de casa. Nu latra ca un caine normal, ci mult mai infundat. Nu maraie mult ci doar pentru a goni sau atentiona alti caini care tind a-l deranja. Ataca fara sa avertizeze sonor sau in alt mod, de aceea sunt foarte atent cand este liber in cartier. In alte zone nu ataca decat daca este provocat foarte foarte tare. Fuge din fata unui atacator intr-o prima faza. Mai degraba se repliaza. Initial mi s-a parut ca-i fricos, dar tactica este alta. Fuge cativa metri facand un ocol, dupa care se intoarce cu fata catre adversar si apoi invitatia la,,dans''. Nici-un caine pana in acest moment n-a vrut sa ,,danseze'' : CG, Labrador, GR si nici macar Caucazianul vecinului meu desi are o greutate mai mult decat dubla(85 kg).
4. In locuri straine este calm si atent. Nu ataca oameni sau animale. Evita orice conflict, mai degraba din cauza mea, pentru ca ii interzic orice manifestare de agresiune. Prefer sa-l pot lasa liber cat mai mult timp, decat sa am un caine legat de o lesa de un metru si mandru nevoie mare ca al meu mananca orice respira.
5. Iubeste familia. Retine imediat membrii si isi cunoaste locul in ierarhie.
6. Comenzile desi le executa, acestea sunt facute ,,piano'' :lol: , ca poate se rasgandeste seful si ma lasa in pace.
7. Distrugator in lipsa de activitate fizica si psihica.

Cam atat din ce imi amintesc.
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Olav

Mesaj de cary.duran »

Ai facut o caracterizare foarte la obiect, pai in unele puncte seamana cu Tana, mai ales la faza cu scarpinatul pe burta...la mine insa cand ii fac asa imi tine cealalta mana in gura ca pe un ciubuc si mai da si dintr-un picior..probabil se gadila mai usor. :lol: Prin padurea Trivale m-am intalnit odata cu o haita de maidanezi, nu o tineam in lesa...evident ca au inceput hamaituri si cativa chiar s-au repezit..dar nici unul nu a fost capabil sa o prinda , la cat de agila e, i-a fentat si a incercat sa ii atraga in padure; comportamentul ei era asemanator unui lup solitar cand se intalneste cu un urs. Descria cercuri largi in jurul meu, se apropia putin de maidanezi, fugea cativa pasi uitandu-se peste umar, se oprea si iar incerca sa ii atraga. Scopul ei probabil era sa se apropie de mine si evident ca am intervenit, am strigat la ei si i-am pus lesa. Sa fiu sincera in faze din astea, cand a mea e net in inferioritate sau maidanezul e prea agresiv si se apropie prea mult, n-am nici o retinere sa ii dau vreun sut, sa-l pun la locul lui. :oops: Acum puteti sa ma certati dar asta e...nici daca ar fi de rasa si stapanul de fata, n-as avea ezitari sa ii dau una scurta peste bot daca mi-ar musca catelusa. Eu nu am frica de caini dar nici agresiva nu sunt, fiecare insa are un spatiu minim de siguranta si as vrea sa ii imprim cainelui meu aceasi stare de spirit. Calm si prietenie fata de toti, indiferenta daca altfel nu se poate dar daca depaseste granita de autoprotectie e dreptul ei sa actioneze.Alta data m-am intalnit pe strada cu un alt grup..de obicei ma uit in ochii celui mai agresiv si ma indrept direct spre el calm sau strig la el pe un ton prietenos.Am vazut tactica asta pe youtube in plus stiu ca in ce ii priveste pe maidanezi mai mult gura e de ei.De obicei cand e in lesa, Tana doar se uita curioasa sau incearca sa il miroasa. Nu latra la ei si nu ii maraie dar sa nu uitam ca e femela :) Cand era mai mica era mai agresiva sa fiu sincera. Ah si in curte e foarte prietenoasa cu celelalte 2...vreau sa zic ca pekineza o musca de nas cand se supara, nu o mai poate tavali ca atunci cand era pui. :lol: Tasha doar maraie si o musca scurt, mai ales cand atenteaza la castronul ei, in rest o ignora. In nici un caz nu le domina pe celelalte 2 desi sunt pe sfert cat ea. Chestia asta e buna la plimbare cand da nas in nas cu bichonei sau pechinezi fiindca e prietenoasa cu ei..spre deosebire de stapani care se feresc de parca cainele lor ar fi snacksul preferat :P
alxdava
Mesaje: 40
Membru din: 27 Mai 2013, 23:44

Re: Olav

Mesaj de alxdava »

:oops: Acum puteti sa ma certati dar asta e...nici daca ar fi de rasa si stapanul de fata, n-as avea ezitari sa ii dau una scurta peste bot daca mi-ar musca catelusa
Nu te cearta nimeni! Si eu as proceda la fel si chiar o mai fac din cand in cand. Sunt situatii cand nu poti rezolva decat in felul asta. Apoi este bine si pentru cainele tau sa vada ca tu esti seful si alegi, fie sa ignori fie sa dai un raspuns pe masura.
Scrie răspuns