LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Păreri, discuţii despre aspecul fizic.
Andipanda
Mesaje: 1
Membru din: 14 Ian 2014, 21:16

LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de Andipanda »

Buna seara. La multi ani ! Acest catel superb dupa cum am observat eu pe wikipedia a rezultat din incrucisarea intre ciobanesc german din liniile de lucru si lup carpatin (Carpathian Wolf). As vrea sa stiu chiar daca suna ciudat exista mai multe linii in rasa catelului ciobanesc cehozlovac ? de exemplu stiu ca ciobanescul german, rasa are mai multe linii. (ciobanesc german de lucru; ciobanesc german de show; ciobanesc german american show line).
As fi fericit daca imi raspundeti chiar daca suna foarte urat.
Multumesc pentru raspuns si La multi ani !
Avatar utilizator
Andrei
Mesaje: 31
Membru din: 20 Mai 2013, 12:35

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de Andrei »

Iisuse nu iar tu, ti-ai luat ban pe animale.ro si ai venit aici?
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 88
Membru din: 12 Mar 2013, 12:03
Localitate: Galaţi
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de admin »

Rasa este destul de nouă şi încă nu am auzit să apară ideea de linii separate. Ciobănescul cehoslovac este acelaşi şi pentru show şi pentru lucru.

Numai bine!
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de cary.duran »

Se sustine ca exista o linie ceha si alta slovaca. Puteti citi aici daca aveti curiozitatea : http://www.clc-italia.it/articolo.php?id=188
In ce priveste aspectul fizic sunt si alte controverse privind indexul de inaltime, unii sustin pe facebook ca nu trebuie depasite anumite standarde. De aceea se foloseste Bonitation, in selectia lupului cehoslovac: http://www.sky.cz/seda-eminence/Regemilia08/wolfdog.pdf La noi nu exista un asemenea arbitru,chiar nu e nimeni interesat sa facem demersurile necesare sa avem unul? Macar de curiozitate nu vrea nimeni sa isi supuna lupul ceh unui test de bonitation?
De asemenea nimeni nu discuta despre testele de displazie cot si sold, dwarfism, testele ADN care trebuie facute fiecarui lup cehoslovac folosit la inmultire. Ma refer la niste sfaturi unde sa te duci, ce sa eviti, experientele altora in domeniu etc.
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de ceahlauwolves »

cary.duran scrie: La noi nu exista un asemenea arbitru,chiar nu e nimeni interesat sa facem demersurile necesare sa avem unul? Macar de curiozitate nu vrea nimeni sa isi supuna lupul ceh unui test de bonitation?
Cary, eu ti-am mai spus si in alte discutii ca, inainte de a organiza o selectie in cadrul unei rase, trebuie infiintat mai intai un club de rasa, iar acest proces nu este tocmai simplu, avand in vedere ca suntem totusi putini proprietari interesati de expozitii. Daca vrei, poti sa te deplasezi in Cehia sau Slovacia. Poti participa, chiar daca nu esti membru al clubului lor.
De asemenea nimeni nu discuta despre testele de displazie cot si sold, dwarfism, testele ADN care trebuie facute fiecarui lup cehoslovac folosit la inmultire. Ma refer la niste sfaturi unde sa te duci, ce sa eviti, experientele altora in domeniu etc.
In ceea ce priveste testul de displazie, poti merge la orice medic acreditat. Nu stiu care este statutul CDMEC (mai nou infiintata) in raport cu AChR: http://cdmec.ro/. Stiu doar ca AChR recunoaste radiografiile efectuate de medicii agreati CDMEC, iar in scurt timp vor fi recunoscute si international.
Despre testele ADN, nu stiu ce sa spun, poate doamna Rodica stie mai multe. Este universitatea din Utrecht care efectueaza testele acestea si cea din Praga, ori: http://www.laboklin.co.uk/laboklin/show ... stID=8158D.
La noi in tara nu cred ca se lucreaza. Ba uite ca am gasit un link: http://synevovet.ro/index-analize/categ ... dm-368-ron.
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de ceahlauwolves »

Si acum, ca sa fim sinceri, cine vrei sa discute pe subiectele astea? In afara de 2 canise (din 4 sau 5) care au efectuat teste pentru displazie si, eventual, mielopatie, restul nici nu cred ca au auzit de aceste maladii. Unde mai pui ca sunt atatia proprietari de catele, care se trezesc sa imperecheze cateaua lor cu nu stiu ce mascul, fara nici un test, fara nici un arbitraj, iar puii rezultati, vanduti pe sume derizorii. Si stii care este ironia? ... ca oamenii care cumpara nu sunt informati! Vor lup ieftin si atat, eventual sa aiba pedigree. Nici 10% din cumparatori nu cauta rezultatele de sanatate sau de frumusete. Asta ar trebui sa imbunatatim noi cei putini, carora ne pasa!
Sa-mi spui te rog, dupa ce faci teste, mergi la concursuri, investesti in hrana de calitate, educatie, dresaj, produci un cuib de calitate (si pretul pe masura), cum ramai tu cu cateii, pentru ca la vecinul e mai ieftin ... (chiar as mentiona aici pe cineva de pe acest forum - dar nu vreau sa dau nume - sa nu se supere nimeni :)) Din pacate, asa este romanul in toate cele, vrea cantitate si nu calitate! :))
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de cary.duran »

Pai haideti sa facem club de rasa, sa fim respectati in mod oficial. Ce trebuie facut? Cei cu mai multa experienta trebuie sa se pronunte. Ce daca suntem putini, important e sa fim inimosi. De undeva trebuie sa incepi, nimic nu cade din cer si nu se face fara munca si implicare. Deci eu sustin aceasta initiativa, unde ne interesam de conditii, ce pasi concreti trebuie facuti? Decat sa ne ciondanim in stil latin care dresor e mai bun si care are caine mai frumos, mai bine sa ne unim si sa punem niste baze sanatoase si cat mai largi pentru rasa lup ceh in Romania. E in beneficiul tuturor. Deja la noi in Pitesti sunt 2 lupoaice, ma bucur ca nu mai suntem un punct negru pe harta tarii. :D Si cei din rasa ciobanesc german sunt de 2 linii: de lucru si de expozitie, ba chiar interfereaza . Nu vad de ce aici nu pot sa convietuiasca pasnic si democratic linii diferite, doar sa ne respectam reciproc in sensul unui dialog constructiv, fara atacuri la persoana. Apoi convingem un arbitru sau 2 sa invete bonitation asta, ne facem baza noastra de date cu toti lupii cehi, cuiburi, monte, planuri de viitor, cum au facut italienii http://www.clc-italia.it/index.php?n=1 Forumul acesta poate sa fie cel ce ne uneste.
In ce priveste testele am si eu ceva informatii despre radiologie 4 vet http://www.radiologie4vet.ro/displazie- ... t-adn.html Ma interesa descrierea experientei cuiva care a trecut prin asa ceva, seriozitatea si calitatea radiografiilor, care mai sunt acreditati prin tara, lucruri de genul acesta. A fost careva la radiologie 4 vet, in 6 milioane intra si adn-ul presupun, sunt seriosi ? Ca locatie e extrem de avantajos pentru mine, sunt aproape de statia de metrou Stefan cel Mare si stadionul Dinamo. Care mai vine la *** Bucuresti pe 12, macar in vizita sa ne cunoastem ? ;) Noi mergem si la cacib Constanta, hai sa ne vedem si sa discutam si pe acolo, bem o cafea sau o bere, mancam o hamzie :)) si lasam cainii sa se zbenguie fericiti. Toti stim ca un lup ceh e facut sa se joace doar cu un alt lup ceh, nici un alt caine nu le tine hangul la agilitate si rapiditate...
In ceea ce priveste controversa despre indexul cainilor, e pe facebook, in grupul "The czechoslovakian vlcak club of America" la pozele cu lupul ceh si ciobanesc german cu blana asemanatoare lupului ceh. Si in America sunt putini proprietari de lup cehoslovac.
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de cary.duran »

Eu sunt doar o proprietara, n-am canisa si acum 2 ani habar n-aveam ca exista rasa lup cehoslovac, uite ca acum imi pasa de catelusa mea, am invatat si doresc sa invat de la altii in continuare. Ba chiar sunt recunoscatoare pentru informatiile impartasite cu generozitate de altii. Si altii sunt ca mine, se procopsesc cu un "diavol tazmanian" si abia apoi se pun cu burta pe carte. In cazul meu, am studiat 1 an ciobanesti germani si apoi mi-am luat dintr-un impuls sufletesc lup cehoslovac, imediat cum am vazut poza celor de la Balea Lac :lol:
In alta ordine de idei a aparut o lege privitoare la sterilizare, legea Ionut, eu deja am facut 2 carnete de tip nou pechiroamelor mele, pe care le-am sterilizat si microcipat. Importanta cainilor cu pedigree va creste de la anul cand- sper - se vor aplica si amenzi. Cand nu vor mai fi imperecheati aiurea cainii si abandonati, oamenii vor cauta sa se informeze, fie si macar din frica de a nu primi amenda. Aici e portalul unde puteti gasi informatii suplimentare : https://rompetid.ro/
In ce priveste cainii de rasa, carnet de tip nou trebuie, dar seria de microcip de pe pedigree va fi trecuta in carnetul inseriat. In viitor, puii care se vor naste nu vor mai fi microcipati decat la cabinetele veterinare operatori RECS
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: LUP CEH (Ciobănesc Cehoslovac)

Mesaj de cary.duran »

ceahlauwolves, multumesc mult pentru linkuri, o sa le studiez. Daca va pot ajuta cu ceva, o voi face cu placere. Sanatate
Scrie răspuns