Comportamentul cu stapanul!

Despre comportament şi problemele legate de acesta. Cu ce probleme de comportament v-aţi confruntat la căţelul dumneavoastră sau ce surprize plăcute v-au făcut?
Vlad
Mesaje: 3
Membru din: 04 Feb 2014, 03:46

Comportamentul cu stapanul!

Mesaj de Vlad »

Salut!
Pe mine m ar interesa maxim cum se comporta cu stapanul cainele.
Este retras,mereu atent ,mai atras de ce se intampla in jur-in ideea de a te pazi?
Se joaca cu stapanul,e afectuos,te linge,se rasfata?
Eu am avut doi ciobanesti germani si imi place tare mult cehoslovacul din ce vad,dar sincer nu mi as lua un soldat ...
Important este cum se comporta in relatia cu stapanul,ca restul se invata.
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: Comportamentul cu stapanul!

Mesaj de ceahlauwolves »

Buna Vlad.

In general, lupul cehoslovac este foarte sociabil si mereu cauta compania stapanului (datorita genei salbatice tinde sa formeze o haita cu oamenii din familie, eventual ceilalti caini, si de cele mai mute ori doreste sa detina controlul haitei). Din acest punct de vedere se considera ca este mai greu de dresat decat alti caini (invata foarte usor, dar de cele mai multe ori se incapataneaza sa nu execute comenzile). Daca reusesti sa te impui cu autoritate in fata lui, te va respecta si te va iubi neconditionat si iti va fi un prieten loial toata viata. Daca, in schimb, il ignori, eventual il lasi in curte cu alti caini si te ocupi foarte putin de el (in special in perioada de crestere, cand isi formeaza personalitatea) risti sa formeze haita cu ceilalti caini si pe tine sa nu te recunoasca de fel ca si lider. SI ASTA ESTE GRESEALA CEA MAI MARE PE CARE STAPANII NEEXPERIMENTATI O FAC VIZAVI DE ACEASTA RASA! In rest, ce sa-ti mai spun? Sunt destul de distrugatori cand sunt mici, dar, dupa ce se maturizeaza (1-2 ani), se linistesc.
Sunt foarte iubitori si pupaciosi (mai ales cu copiii) - dar, ATENTIE!, cu cei ai familiei, nu neaparat si cu cei straini. Vizavi de persoanele straine sunt circumspecti, de cele mai multe ori pot musca direct fara nici o avertizare (marait, latrat nici atat, pentru ca aceasta rasa nu prea latra, in schimb urla, dar nu chiar ca husky :)) Cel mai bine pot fi dresati pentru paza (si functioneaza foarte bine ca si garda de corp :)). Paza teritoriului o fac instinctiv (nu trebuie prea mult dresaj aici). O parte din ei ajung chiar sa treaca examene de lucru sau sa fie folositi ca si caini de salvare (dar acestia sunt mai putini cu siguranta - cei care mostenesc mai multe gene de ciobanesc german pot fi dresati mai usor decat cei mai lupii).
Deci, ca sa concluzionam, lupul cehoslovac este un caine deosebit de frumos si afectuos, dar nu pentru oricine. Ori ajungi sa il admiri, urasti, intelegi, iubesti, ca pe un membru al familiei si nu iti mai doresti niciodata o alta rasa in afara de aceasta, ori iti iei un catel, il cresti si socializezi gresit (sau nu-l socializezi) si ajungi sa te plangi ca este un caine tampit si nu stii cui sa il dai mai departe. Depinde cat esti de informat, pregatit si dispus sa lucrezi cu un asemenea caine.

SUCCES!
Vlad
Mesaje: 3
Membru din: 04 Feb 2014, 03:46

Re: Comportamentul cu stapanul!

Mesaj de Vlad »

Merci de informatie,ai scris ceva...
Cu strainii si cu agresivitatea citisem si banuiam ca este cam asa...
Cu afectiunea cu stapanul ma interesa;daca se bucura cand vii acasa,daca se joaca,etc..
Nu ma intereseaza cu ceilalti oameni,asta o rezolv,dar ca sa fie jucaus nu am cum..
Scrie răspuns