Alergie la...ceva

Discuţii despre probleme de sănătate.
elena.ursu
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2013, 21:52
Contact:

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de elena.ursu »

Am patit-o din nou. De data asta este vorba de o pata roz pe corp, in lateral. La veterinar ni s-a spus ca este din cauza excesului din proteine, corelat cu vremea calda. L-am tratat, am primit antibiotice, antialergeni si un spray. Sfatul medicului a fost sa il hranim cu cantitati mai mici sau sa cumparam alta mancare mai saraca in proteine, sau sa alternam cu orez cu legume. Mancarea pe care am folosit-o in ultima vreme este Acana Ranchlands.

Pe internet, am gasit un subiect care ar putea avea legatura cu aceasta problema aici:

http://animale.maxi-pet.ro/Caini/Dermat ... menu-id-26
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de ceahlauwolves »

Buna Elena!
Sfatul meu este sa incercati o alimentatie cat mai aproape de cea naturala, daca tot dezvolta alergii de genul acesta.
Incercati cu carne cruda de vita, sira spinarii, etc Si daca ii introduceti pe parcurs si granule uscate, dati-i cate putin din marca cea noua si urmariti-i reactia. Curios este totusi cum de a suportat pana acum aceasta dieta. Se pare ca are legatura si cu caldura. Macar incercati vara sa-i schimbati alimentatia si poate exista vreun test alergologic.
alxdava
Mesaje: 40
Membru din: 27 Mai 2013, 23:44

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de alxdava »

Ca de obicei, medicii trateaza o problema cauzata de chimicalele recomandate de ei tot cu chimicale. Nici nu vreau sa ma gandesc ce reactii sunt in corpul bietului caine. Aceeasi opinie o impartasesc si eu: hrana cat mai naturala. Decat chimicale la 20lei/kg mai bine cumperi pui intreg la 10 lei/kg, organe de oaie/miel/vita, gaturi de pui, spate de gasca/curcan, oase garf de vitel, oua etc. Supliment as da doar ulei de somon.
elena.ursu
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2013, 21:52
Contact:

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de elena.ursu »

Cu riscul de a imi pune lumea in cap (inclusiv pe taticul lui Amur), vreau totusi sa mentionez si niste aspecte practice, care reprezinta parerea mea personala. Spun urmatoarele lucruri in ideea in care ajung pe acest forum si persoane care intentioneaza sa aduca in familie un caine (lup cehoslovac sau altul), ca sa fie pregatiti, nu Doamne fereste, descurajati.

Am avut o perioada in care am hranit cainele cu carne cruda (gaturi si spinari de pui si oase mai mari, de vita, din cand in cand). Acest lucru necesita urmatoarele: drumuri din doua in doua zile cu sacose pana la magazin (nu avem masina), frigider si congelator pline cu hrana pentru caine, in conditiile in care acestea trebuie sa sustina o familie de cinci persoane, fierberea hranei (la alegere), care inseamna aragaz si oale mereu ocupate si murdare si bineinteles, mult timp. In contrast, hrana uscata inseamna un sac comandat si livrat la usa o data la trei-patru saptamani, portii usor de masurat (cu ajutorul unui cantar de bucatarie), rapid de administrat, vase usor de curatat.

Bineinteles ca sanatatea cainelui este in continuare prioritara, dar atat timp cat medicul veterinar ne-a indicat excesul de proteine si nu existenta chimicalelor in hrana ca motiv pentru aceasta alergie, eu una incerc sa am incredere. Cat despre aceste chimicale, tin sa mentionez ca a fost investit foarte mult timp in documentarea pentru a gasi brandul de hrana care sa fie si super premium si hipoalergenic. Invatam din greseli, dar sunt si multe aspecte practice la care trebuie sa ne gandim.
alxdava
Mesaje: 40
Membru din: 27 Mai 2013, 23:44

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de alxdava »

Nu excesul de proteina este problema, ci tipul ei. Aceasta irita ficatul cainelui. Simtome asemanatoare au si cei care merg la sala si isi cumpara proteine si carbohidrati praf, adica ce mananca cainele tau. Unii suporta anumite compozitii chimice, altii nu.
Nu inteleg, ce gatesti cainelui!? Mancarea cruda o digera cel mai bine.
Un caine de aprox 40kg are nevoie de maxim 1,2kg/zi mancare cruda. Asta inseamna 4 pungi de spinari sau caserole de tinut in frigider timp de 4 zile.
Parerea mea este ca merita deranjul asta, atat prin prisma costurilor directe cat si al celor indirecte( miros greu al respiratiei, alergii de diferite tipuri, carii mai rapide din cauza depunerii de praf din mancarea boabe, mestecatul incorect si insuficient etc etc.
Succes si sanatate!
Avatar utilizator
Andrei
Mesaje: 31
Membru din: 20 Mai 2013, 12:35

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de Andrei »

Pai topicul asta a inceput dupa o alergie fix la carnea cruda. Iar reactia alergica la carnea cruda, care s-a materializat in bubele de pe nas a fost de 100 de ori mai grava fata de reactia la boabe. Acum i-am luat Acana Lamb & Apple care e hipoalergenica, cu o singura sursa de proteina, si nu am avut probleme (inca). Oricat de sanatoasa ar fi carnea cruda, noi nu revenim la ea si sa riscam sa faca iar bube pe bot.
Numai bine
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: Alergie la...ceva

Mesaj de ceahlauwolves »

Andrei scrie:Pai topicul asta a inceput dupa o alergie fix la carnea cruda. Iar reactia alergica la carnea cruda, care s-a materializat in bubele de pe nas a fost de 100 de ori mai grava fata de reactia la boabe. Acum i-am luat Acana Lamb & Apple care e hipoalergenica, cu o singura sursa de proteina, si nu am avut probleme (inca). Oricat de sanatoasa ar fi carnea cruda, noi nu revenim la ea si sa riscam sa faca iar bube pe bot.
Numai bine

Andrei, la ce fel de carne a facut alergie? Caine alergic la carne, nu prea e ok. Este posibil sa fi fost alterata sau plina de chimicale, hormoni? Daca e vorba de pui, nu trebuie sa ne miram, tinand cont de rezultatele studiilor facute la fetite.

Oricum, daca ati gasit formula "magica", atunci nu o mai schimbati, dar totusi trebuie sa aveti grija in primavara urmatoare. S-ar putea sa recidiveze.
Scrie răspuns