menirea lupului ceh

Obedienţă, urmă, pază şi apărare, etc.
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

menirea lupului ceh

Mesaj de cary.duran »

Nu stiu daca sunt in acceptul altora, dar ar trebui sa strangem randurile toti care avem lupi cehi, atat de putin cati suntem si sa facem un pas spre viitor, dand lupului ceh reputatia si respectul pe care ar trebui sa il aiba. Recent in judetul meu s-a infiintat in premiera un centru de salvamont cu caini. In program a fost inclus un border collie. http://www.money.ro/premiera-pentru-sal ... 33685.html
Ar fi mari beneficii pentru lupul ceh daca macar 1 ar fi inclus in acest program indiferent al cui ar fi. Asemenea caini vor fi extrem de respectati si mediatizati, fiind o mandrie pentru posesori. Programul e doar la inceput, directia in care se va dezvolta depinde si de cei ce se vor implica. Cu siguranta au nevoie de mai multi caini, vor fi selectati strict(sper) pentru calitatile specifice si nu doar dupa rasa. Asa ca de aveti informatii de pe wolfdog sau de oriunde ca exista lup ceh specializati , daca doriti sa va implicati alaturi de mine, sa includa in baza larga de selectie pentru salvamont si lupi ceh ar fi nemaipomenit. Eu intentionez sa iau legatura cu ei si sa obtin mai multe informatii. Va tin la curent cu ce aflu, n-am absolut nici un interes material in povestea asta, doar as dori sa fie un lup ceh in program, indiferent al cui si de unde. Unul macar daca ajunge inseamna ca drumul e deschis pentru aceasta rasa sa isi indeplineasca adevarata menire, scuzati dar asta e opinia mea.
Mai pe larg si aici: http://www.curier.ro/index.php?option=c ... Itemid=375
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: menirea lupului ceh

Mesaj de ceahlauwolves »

Da Cary, ar fi interesant, dar sunt putini caini din rasa aceasta care au intr-adevar aptitudini pentru munca. Acestia trebuie selectati de mici (eventual de la crescator). Trebuie sa fie echilibrati (nici agresivi, dar nici speriosi). Si nu in ultimul rand, stapanul trebuie sa fie un om foarte activ, care sa aiba timp sa se ocupe si de dresajul de specialitate. Avalansele de obicei se formeaza in zone inalte, de cele mai multe ori greu accesibile, iar conductorul (cel de care asculta cainele) trebuie sa fie o persoana antrenata si pregatita tehnic. Este mult de povestit pe subiectul acesta si nu vreau sa intru in prea multe detalii.
Deci daca sunteti persoane active si aveti un caine echilibrat, cu varsta intre 9 luni - 1,5 ani, puteti incerca.
Eu lucrez in domeniu. Masculul pe care l-am avut era antrenat sa gaseasca persoane. In general il foloseam la persoane ratacite.
Acum, da-mi voie sa te corectez, dar lupul cehoslovac nu a fost niciodata la origine un caine de salvare. Ei au fost creati pentru paza frontierelor fostei republici cehoslovace (deci s-a dorit un caine de paza, care sa atace oamenii, nu sa ii salveze). Intr-adevar sunt cativa caini din rasa aceasta care fac salvare si cautare, dar sunt putini, comparativ cu alte rase mult mai populare precum labrador, border collie, ciobanesc german sau terrier.
scaramuche
Mesaje: 22
Membru din: 20 Sep 2013, 11:30

Re: menirea lupului ceh

Mesaj de scaramuche »

ceahlauwolves ai răspuns întradevăr ca o persoană documentată şi cu argumente demonstrate. Totuşi nici dorinţa sau ideea lui cary.duran nu este de tăiat din faşă. Este totuşi o aspiraţie care trebuie luată în calcul. Niciuna dintre rasele cu care probabil ai lucrat nu au excelat de la început. Spun asta pentru că aşa cum şti şi tu ciobănescul ceh este o rasă relativ nouă care mai are încă multe surprize de oferit şi poate că într-o bună zi va fi polivalent ca părintele lui ciobănescul german şi de ce nu lupul. Eu zic, cu respect pentru intenţiile bune pe care le-ai adunat odată cu experienţa, ta, să apreciem realele calităţi de care dă dovadă această rasă şi să-i acordăm şi ei timpul necesar pentru exprimare. Acum pe această linie, de urmă, s-a investit mai puţin şi rezultatele sunt pe măsură, cu mici excepţii, încurajatoare, pe ici pe colo. Eu zic că problema este la aspectul de prezentare pe scenă, unde rasa se îndepărtează de aptitudinile câinelui utilitar. Un câine care salvează o persoană este pentru aceasta cel mai frumos şi inteligent câine din lume.
Avatar utilizator
ceahlauwolves
Mesaje: 56
Membru din: 12 Mai 2013, 17:48
Localitate: Ceahlau - Neamt
Contact:

Re: menirea lupului ceh

Mesaj de ceahlauwolves »

scaramuche scrie:ceahlauwolves ai răspuns întradevăr ca o persoană documentată şi cu argumente demonstrate. Totuşi nici dorinţa sau ideea lui cary.duran nu este de tăiat din faşă.
De acord, nici nu a fost asta intentia. Tocmai am aratat ca se poate. Ideea era ca cine mai citeste forumul sa nu-si formeze o parere eronata despre rasa sau sa aibe asteptari mai mari decat ar putea oferi.
Cu multa munca si cu un caine foarte echilibrat si dornic de munca, totul se desfasoara normal. Una dintre problemele lupului cehoslovac este mentinerea urmei si lipsa dispozitiei de cele mai multe ori. Este o rasa care se motiveaza mult mai greu comparativ cu alte rase de lucru.
Spun asta pentru că aşa cum şti şi tu ciobănescul ceh este o rasă relativ nouă care mai are încă multe surprize de oferit şi poate că într-o bună zi va fi polivalent ca părintele lui ciobănescul german şi de ce nu lupul.
Ciobanescul german da, dar lupul in nici un caz. Tocmai problemele pe care rasa le are pe linie de lucru provin in mare parte de la ruda salbatica, care i-a dat personalitatea, inteligenta, incapatanarea, capacitatea de a lua decizii. Asta este motivul pentru care rasa nu este recomandata celor neexperimentati, pentru ca trebuie sa te impui de la inceput ca sef al haitei si sa stii ce sa ceri de la companionul tau patruped.
Un câine care salvează o persoană este pentru aceasta cel mai frumos şi inteligent câine din lume.
Eu chiar astept sa ne mandrim cu rasa noastra si in Romania, in domeniul salvarii vietilor omenesti. Poate ne mai spune cary ceva noutati.
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: menirea lupului ceh

Mesaj de cary.duran »

Filmulete cu lupi cehi antrenati sa fie utilitari : http://www.youtube.com/user/wolfdogorg/videos
Sunt grupuri pe facebook numite: WAW wolfdogs at work, working czechoslovakian vlcak in care se poate invata ceva sau e la fel de interesanta baza de date a italienilor, http://www.clc-italia.it/articolo.php?id=169, care s-au hotarat sa centralizeze pe toti proprietarii cu examene de lucru gen ipo. La fel despre bonitation : http://cswbelgium.com/index.php?option= ... ng=english. , eu as baga-o fara rezerve pe Tana intr-o astfel de analiza completa, daca ar fi macar un arbitru in stare sa o evalueze la noi.
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: menirea lupului ceh

Mesaj de cary.duran »

Ca sa continui la sugestia administratorului, ca altundeva nu stiu unde. Un an de zile am tacut si am citit diverse materiale si controverse pe tema menirii lupului ceh, sunt bine informata si cu drag va impartasesc ce am invatat.Totul e sa doreasca si altii sa invete, ca eu nu sunt Moise sa predic in pustiu. La urma urmelor fiecare cu gusturile si lupii lui. Daca majoritatea celor cu lupi cehi din Romania nu e interesata, eu n-am treaba , imi pot petrece timpul mai placut, sa invat si sa cer sfaturi in cercul unor oameni interesati de aceleasi lucruri ca si mine. Am constatat, in ce priveste lupul ceh, ca se contureaza 2 directii ca la ciobanescul german: linia de show si linia de lucru. Se vede insa ce a ajuns linia de show la ciobanescul german.Si ma refer strict la caracter. Exista un nucleu minoritar pe plan international, in marea masa a proprietarilor de lupi cehi, care doresc ca acesta rasa magica sa nu pateasca precum ciobanescul german. Eu sunt de partea lor, asta e tot, imi cer scuze ca poate am fost prea abrupta cateodata. Teoria ca teoria, dar practica ne omoara, stiti si dvs :oop
Desi e greu, sunt unii care doresc sa ii stranga intr-o baza de date pe toti lupii cehi cu talente utilitare, chiar daca n-au hartii oficiale in acest sens. Rasa asta are multe talente nedescoperite. Ar putea sa fie un model pentru noi, respectand evident si pe cei ce isi doresc doar un caine de companie : http://www.workingwolf.it/home.htm. Totusi selectia dupa BONITATION reprezinta standardul de selectie al rasei, nimic altceva , puteti descarca de aici : http://www.wolfdog.org/forum/showthread.php?t=18841 codul in format pdf. Sa gasesti un arbitru impartial si capabil sa aprecieze e altceva, ma gandesc ce am putea face concret in acest sens. Ce ziceti de Petru Muntean? :lol: Ar putea oare sa fie un arbitru oficial de bonitation pentru lupul ceh?
Avatar utilizator
cary.duran
Mesaje: 37
Membru din: 19 Mai 2013, 21:42
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: menirea lupului ceh

Mesaj de cary.duran »

Va recomand sa cititi cu atentie acest post de pe wolfdog.org ca sa vedeti dezbaterile pe aceasta tema : http://www.wolfdog.org/forum/showthread ... 083&page=2 si sa trageti singuri concluziile. Nu trebuie carti savante, care de fapt nu spun nimic, trebuie doar sa inveti din experienta unor reputati crescatori care dreseaza si cresc lupi cehi si se confrunta cu situatii reale.
Scrie răspuns